Haber

Aborijin Kültürel Miras Yasası Batı Avustralya’da Yürürlükten Kaldırılıyor

Batı Avustralya (WA) Başbakanı Roger Cook, 5 haftadır yürürlükte olan “Aborijin Kültürel Mirası” yasasının yürürlükten kaldırılacağını duyurdu.

ABC’nin haberine göre Cook, Aborjin Avustralyalıların kültürel mirasını korumayı amaçlayan yasanın yürürlükten kaldırılacağını ve birkaç değerli değişiklikle orijinal 1972 yasasının kullanılmaya devam edeceğini duyurdu.

2021’de çıkarılan yasanın yürürlüğe girmesinden 5 hafta sonra yürürlükten kaldırılacağını kaydeden Cook, “yasa çok karmaşık ve arazi sahipleri için gereksiz bir yük” dedi.

Cook, “Yasanın istemeden toplumda strese ve ayrımcılığa neden olduğunu anlıyorum. Bunun için üzgünüm,” dedi. söz konusu.

Araştırmalar “yüksek öncelikli” alanlardaki topraklarda halka açık hale getirilecek

Aborijin Kültürel Miras yasasının iptali ile mülk sahiplerinin kendi arazilerini kullanmadan önce araştırma yapma zorunluluğunun ortadan kalktığı belirtiliyor.

WA hükümetinin söz konusu uygulama yerine “yüksek öncelikli” bölgelerdeki yerlerde halka açık bir şekilde gerekli araştırmayı yapacağı söyleniyor.

Aborjin Kızılderililerinin Geç Paleolitik Çağ’dan beri kullandıkları 46 bin yıllık kaya sığınaklarının girişlerinin, 2020 yılında Anglo-Avustralyalı maden şirketi Rio Tinto tarafından yapılan maden arama çalışmaları sırasında yıkılmasının ardından “Aborijin Kültürel Mirası” yasası gündeme geldi.

merkez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu