Haber

İsveç’te Kur’an-ı Kerim Yakma Provokasyonlarının Devlete Maliyeti 2 Milyon 200 Bin Kron

İsveç genelinde Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarının devlete 9 ayda 2 milyon 200 bin krona (199 bin dolar) mal olduğu bildirildi.

Devlet radyosu SR’nin haberinde, Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Sağlam Doktrin Partisi’nin son 9 ayda Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonları nedeniyle İsveç hazinesinden fazladan 2 milyon 200 bin kron çıktığı kaydedildi. lider Rasmus Paludan ve Irak doğumlu Salwan Momika.

Haberde, fazladan polis görevlendirilmesi nedeniyle Paludan ve Momika’ya yönelik provokasyonların maliyetinin yüksek olduğu ve çok sayıda polisin rutin görevlerinin aksadığı belirtildi.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar son dönemde yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Sağlam Yön Partisi’nin başkanı Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping şehirleri ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan, 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği, 27 Ocak’ta ise Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yaktı.

Momika, polisi savunmak amacıyla 20 Temmuz’da Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz’da da İsveç Parlamentosu önünde Kur’an-ı Kerim ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı.

Saldırılarını artıran Momika, 25, 26, 27 ve 29 Ağustos tarihlerinde de polisi savunmak amacıyla Stockholm’ün çeşitli yerlerinde Kur’an-ı Kerim yakmaya devam etti.

İran asıllı Bahrami Marjan, 3 Ağustos’ta Stockholm’ün Angbybadet sahilindeki polis muhafazasında Kur’an-ı Kerim’i yaktı.

korkuteliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu